Pastori Joh W. Matutisin näky 11.07.2008

Julkaistu 25 02 2011 - 01:58 by

Tämä tuli e-mailissa ja laitoin tänne.Englanninkielinen täällä ja täällä muutakin Blogissa on myös aiemmin julkaistu Matutisin profetia mm. taloudesta
Pastori Joh W. Matutisin näky vuodelta 2008 täyttymässä…
Jumala antoi minulle näyn tänä aamuna (11.07.2008).(suom. ll)

“Näin kuinka hyvin pienen kipinän kautta kokonainen ammusvarasto räjähti. Ja
Herra sanoi minulle: “Kirjoita se muistiin nopeasti ja kerro kaikille ystävillesi, jotta he tulisivat varoitetuksi eivätkä panikoisi.” Ja tämän minä näin: kyse oli mustasta keskikokoisesta pommista, joka laukaistiin autiomaahan kuin ohjus. Näytti siltä kuin olisi manööveri tai sotaharjoitus. Se laukaistiin avuttomasti, se ei saavuttanut maalia ja näytti kuin kysymysessä olisi ollut varaslähtö. Näytti siltä kuin pommi olisi räjähtänyt keskellä autiomaata. Se ilmeisesti ei osunut maaliinsa ja putosi autiomaahan. Voi kauhistus, kenelläkään ei ollut aavistusta siitä, että juuri tuossa kohdassa autiomaata hiekan alla sijaitsi valtava asevarikko, joka oli sijoitettu sinne salaa kauan ennen tätä hetkeä.Tämä pieni pommi, joka oli harhautunut maalistaan, laukaisi nyt liekkimeren. Hiekan alla varastoidun pommin räjähtämistä ei enää voitu estää. Jokainen minuutti toi tullessan uuden suuremman ja ankaramman räjähdyksen. Se ei millään päättynyt. Näistä räjähdyksistä tuleva savu aikaansai pimeyden koko maailmaan.Koko maailma oli täällä kuin kylä. Kaikki näkemäni ihmiset vahingoittuivat, olivat järkyttyneitä ja kauhuissaan. He huusivat ja kiljuivat: “Kuinka ihmiset voivat olla niin hulluja, että räjähdyttävät pommeja täällä vaikka ne ovat testausta varten”. Räjähdys jatkui toisensa jälkeen.Ei ollut ketään, joka voisi pysäyttää tämän katastrofin tai tukahduttaa tulen. Kenelläkään ei ollut edes kykyä tehdä niin. Taivaalle nousi suuri ja valtava savupilvi, aivan kuin valtavan tulivuoren purkaus.Kun jatkoin tämän liekkimeren katsomista, näin maassa kartan, joka ulottui Egyptistä, Israelista, Syyriasta aina Pakistaniin ja keskellä oli Saudi
Arabia. Tämä oli arvioini mukaan sen suuren asevarikon sijaintipaikka, joka räjähti. Kaikkialla oli paljon hiekkaa ja aavikkoa. Tästä liekkimerestä lähtöisin ollut savu ja aavikon hiekka levittäytyi kuin metsäpalo yli koko maapallon ja sai aikaan pimeyden jopa kirkkaalla keskipäivällä.

Koko maailma panikoi. Jopa minä säpäsähdin hereille ja kysyin itseltäni,
mitä oli tapahtunut.

Herra sanoi minulle: “Kerro lapsilleni, ettei heidän pitäisi pelätä, koska Minä Herra olen heidän kanssaan. Minä hallitsen yhä tilannetta”. Minun on määrä kertoa heille tämä: “Älkää antako paniikin puhjeta, kun tämä tapahtuu – pian. Sen täytyy tapahtua, jotta minun tulemiseni valmistettaisiin.” Samaan tyyliin Herra näytti minulle kuinka kaikki suuret ja mahtavat pakenivat, etsien jokainen luolaa tai bunkkeria, jonne piiloutua. Maailmantalous, jokainen taloudellinen liittoutuma romahti kuin korttipakka. Kukaan ei halunnut tietää niistä mitään enää. Jokainen juoksi rakkaan henkensä edestä. Kaikki paloi. Kaikkialla oli paniikkia ja hämmennystä.

Kun jatkoin rukoilemista Herra sanoi minulle: “Mutta te, minun lapseni, kuulute minun perheeseeni, kaikki te jotka kuulutte minun perhekuntaani, Minä en salli teidän löytävän hautaanne jumalattomien luota. Minä tulen ja sieppaan pois omani ja pelastan heidät. Näette nämä pimeät pilvet; koette sameat päivät vailla aurinkoa, mutta ne eivät voi teitä vahingoittaa.

Minä, Herra olen teidän kilpenne, teidän suojanne. Aivan kuten Minä kerran suojelin kansaani Israelia kuoleman enkeliltä Egyptissä, niin Minä suojelen kaikkie niitä joilla on minun vereni (Jeesuksen veri) yllään, tai jotka nähdään Jeesuksen veren alla. Te olette minun esikoiseni, jota Minä suojelen ja josta pidän itse huolen.

Sinnittele läpi riippumatta siitä mitä kokemuksia sinulla on, sillä se vie sinut syvempään suhteeseen minun kanssani. Se ainoastaan vahvistaa uskoasi. Se tuo sinut lähemmäksi minua, ja valmistaa sinua vapisuttamista ja paluupäivää varten. Lapseni, tuomion täytyy ensin tapahtua, sillä ihmisten synnit ja jumalattomuus ovat huutaneet minulle taivaassa. Koskaan ei ihminen ole ollut niin jumalaton ja epävanhurskas. Heidän rikkomustensa malja on tullut täydeksi ja ylitsevuotavaksi.

Ja näin sanoo Herra: “Minun kansani, aika on tullut teidän nousta ja nostaa äänenne varoittamaan ihmisiä minun suuresta ja hirvittävästä tuomion päivästäni, joka on koittamassa aailman ihmisille. Maailman rikkaudet tuhotaan, mutta minun valtakuntani tulee, sanoo Herra. Sinä minun lapseni, usko ja luota minuun, ole uskollinen minulle, palvele minua, niin sinä ja sinun perhekuntasi pelastuu. Älä pelkää, sillä sinut on piirretty minun kätteni ihoon. Minä olen yhä kanssasi veneessä ja Minä tuon sinut ja kaikki kanssasi olevat ihmiset toiselle (rannalle) turvaan, sanoo Herra.

Ole ystävällinen ja mahdollisuuksien mukaan lähetä tämä näky kaikille ystävillesi. Käännä se tarvittaessa ja kerro ystävillesi; “se tapahtuu pian”.

MARANATHA
Pastori Joh W. Matutis

Kommentoi

Näky Muhoksen taivaalla heinäkuussa 2010

Julkaistu 23 02 2011 - 03:50 by

Laitoi tämän profetian sen mielenkiinnon takia ja kun yhdistää siihen Joulukuun 2010 profetiaa , niin voi todella yhtyä siihen, että rukoillaan. Muista Niinivetä, siirtyi tuomio 70 vuotta.

Näky Muhoksen taivaalla heinäkuussa 2010
Kerromme nyt mitä näimme Muhoksen taivaalla voimakkaan ukkosmyrskyn aikana. Taivas meni ensin täysin mustaan pilveen. Hetken kuluttua keskelle mustaa pilviverhoa syntyi pyöreä aukko. Aukko oli kirkas. Kirkkaaseen aukkoon ilmestyi Suomen koko kartta. Kartan takaa paistoi aurinko. Yhtäkkiä pohjois-osa Suomea tummeni noin Oulu -Kuhmo linjalta, tai Oulu – Joensuu linjalta. Eteläpuoli Suomea sitävastoin oli kirkas ja aurinkoinen. Sen kirkkaus lisääntyi samanaikaisesti kun pohjois-osa tummeni.

Miten meidän on ymmärrettävä tämä näky? Salliiko Jumala että rakkaasta Suomen maastamme annetaan pala pois? NYT ON AIKA RUKOILLA SUOMEN PUOLESTA! Ehkäpä Herra kääntää kansamme kohtalon, niin kuin Hän teki Sotavuosina! Jumala puhuu tavalla, jos toisellakin, sitä vain ei huomata.
Jumala antaa vielä tarkemman profetian Suomesta sille profeetalle, joka seisoo Suomen puolesta.
Apt. 17:26
Ja hän on tehnyt koko ihmissuvun yhdestä ainoasta asumaan kaikkea maanpiiriä ja on säätänyt heille määrätyt ajat ja heidän asumisensa rajat,
Tämän näyn näkivät Mervi ja Jorma Hassinen

Kommentoi [2]

"Hallava hevonen egyptissä"?

Julkaistu 22 02 2011 - 17:17 by

Egyptissä näkynyt ratsastaja jota ei voi enää katsoa “tästä Euronews Fourth Horseman Egyptian riots” kun video on poistettu. (16.3.2019)

Josta myös tämä maalaus on tehty

Leo Meller käsitteli asiaa TV7 ohjelmassa, jonka voit katsoa tästä Leo Meller ja ystävät – Avautuiko hallavan hevosen sinetti Kairossa
Leo Meller ja ystävät-Avautuiko hallavan hevosen sinetti Kairossa
Leo Meller aloittaa kolmiosaisen opetussarjan taustalla Egyptin mullistukset.

Ilm 6:7. Ja kun Karitsa avasi neljännen sinetin, kuulin minä neljännen olennon äänen sanovan: “Tule!”
8. Ja minä näin, ja katso: hallava hevonen; ja sen selässä istuvan nimi oli Kuolema, ja Tuonela seurasi hänen mukanaan, ja heidän valtaansa annettiin neljäs osa maata, annettiin valta tappaa miekalla ja nälällä ja rutolla ja maan petojen kautta.

Kommentoi [8]

Uusi rahajärjestelmä tulossa 2013 kesä - 2014 kesä ?

Julkaistu 22 02 2011 - 03:27 by

Lisäys 17.7.2015 koska pakanainaikojen päättyminen ei näköjään tarkoita tuhatvuotisen valtakunnan alkua, vaan todennäköisesti armotalouskauden siirtymistä Isaelin kansalle 2017 niin silloin pääsemme uuden rahajärjesteläm alkamiseksi vuoteen 2017 tai jos lisäämme 3 1/2 vuotta , niin n. vuoteen 2020

Perustan tämän ajatuksen siihen että pakanain ajat päättyvät 2017,
ja antikristuksen hallintakausi on 3 1/2 vuotta jonka vähennän tuosta 2017 (tammi tai joulukuu ? siksi marginaali.)
Käteinen raha ja kortit jäävät pois ja tilalle tulee 666

1 Kun 10:14. Sen kullan paino, mikä yhtenä vuotena tuli Salomolle, oli kuusisataa kuusikymmentä kuusi talenttia kultaa

2 Aik.9:13. Kullan paino, mikä yhtenä vuotena tuli Salomolle, oli kuusisataa kuusikymmentä kuusi talenttia kultaa

Nämä kaksi todistajaa viittaa vuosisatoja myöhemmin tulleeseen
Johanneksen ilmestykseen:
Ilm 13:15. Ja sille annettiin valta antaa pedon kuvalle henki, että pedon kuva puhuisikin ja saisi aikaan, että ketkä vain eivät kumartaneet pedon kuvaa, ne tapettaisiin.
16. Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa,
17. ettei kukaan muu voisi ostaa eikä myydä kuin se, jossa on merkki: pedon nimi tai sen nimen luku.
18. Tässä on viisaus. Jolla ymmärrys on, se laskekoon pedon luvun; sillä se on ihmisen luku. Ja sen luku on kuusisataa kuusikymmentä kuusi.

Siis rahastahan tässä on vain kysymys , mutta se on minun mielipiteeni ja voin olla väärässäkin (varsinkin ajasta) , mutta ehkä kuitenkin jotain sinnepäin.

Lisäys 1.3.2011 luulisin että täytyy jo ennen, olla kokeiltu tätä jossain muodossa 2011-2012

Lisäys 24.9.2013 Ratkaisevaa on “pakanain aikojen päättyminen 2017 eli juutalaisen ajanlaskun mukaan 5777, sen merkitys ratkaisee tarkemman ajankohdan :
1. pakanain täysi luku 2017 on sisälle tullut
tarkoittaako se tempausta ja Antikristuksen ilmestymisestä silloin rahajärmestelmä uudistuisi vuoden 2017 jälkeen.

2. Jerusalem on oleva pakanain tallattavana, kunnes pakanain ajat täyttyvät.
Voisiko se tarkoittaa sitä että “arabiosaa tms.” ei enää olisi, vaan koko kaupunki olisi kokonaan täysin juutalaisten.

Jotakin merkkejä näkyy jo:
Pannaan käteinen
Etäluettava pankkikortti

Kommentoi [3]

Australian profetiaa suomeksi

Julkaistu 17 02 2011 - 22:21 by

Sain kirjeen australiasta josta skannasin vakavaa sanomaa klikkaa tästä

Tuolta voit katsoa Maanjäristykset Australiassa

Kommentoi

Mitä seuraa auringonpurkauksesta?

Julkaistu 17 02 2011 - 22:14 by

Kun purkaus on Jupiterin kokoinen niin sen vaikutus on suuri.
Kuvassa vertaa Maata Jupiteriin (asian tiimoilta tuli myös rukouspyyntö koska jotkut uskovat sen aiheuttavan suuren maanjäristyksen Usa:ssa, siis rukouspyyntö ettei ihmisiä kuolisi niin paljon. Esimerkkejä Mooses esirukous / neuvotteluohjeet pyysi Jumalaa ettei tuhoa ihmisiä, Joona on Niniven, neuvotella Jumalan kanssa Sodoman ja Gomorran ja lista jatkuu)
e-mailista: oli maanjäristys varoitus tulevana viikonloppuna länsirannikolla Yhdysvalloista, joka voisi aiheuttaa tsunamin

(lisäys 19.2 UUTINEN Yhdysvallat on vastustanut arabien päätöslauselman YK: n turvallisuusneuvosto tuomitsi Israelin …) Joten maanjäristys on vältetty ,luulisin.

Lehdessä

Astronomit ovat havainneet auringon valokehässä Jupiterin kokoisen auringonpilkun eli tumman alueen. Jupiter on aurinkokunnan suurin planeetta.

Kommentoi [1]

Hyvin mielenkiintoinen "merkki" Jerusalemin temppelivuoren yllä 28.1.2011

Julkaistu 17 02 2011 - 22:05 by

Katso tästä YouTude linkki
Siinä on kolmen eri kuvaajan kuvaus tapahtumasta ja viimeisessä näkyy muoto…?
Mutta toinen kamera näyttää taas toisen puolen asiasta täällä
Samoin voi kysyä mikä tämä
egyptissä näkynyt ratsastaja on

Josta myös tämä maalaus on tehty

Siis nämä on kyseenalaisia, mutta suuren enkelin ilmestyminen ei ole kyseenalaista vaan väkevä merkki suomelle ja koko maailmalle.

Kommentoi

Leo Meller ennusti Nokian jo vuosia sitten?

Julkaistu 12 02 2011 - 03:46 by

Voit kuunnella sen 7 minuutin puheosuuden tästä äänitiedostona mp3

Kommentoi

Maanjäristys ja tsunami australiaan

Julkaistu 9 02 2011 - 16:57 by

Minulle on tulossa suomennos tästä, mutta joka osaa englantia voi lukea sen täältä

Onhan näillä omegatimes.com sivuilla paljon muutakin todella mielenkiintoista ajasta jossa elämme .

Ja tässä Jussilta Jarmon kääntämänä:

PROFETIA 31.7.2010
Olen tullut julistamaan kiistan Jumalan ja Australian seurakunnan välillä, jollet tee parannusta, se tulee olemaan kauhea. Tämähän on Australian itäpuolta, eikö vain? Olen nähnyt, kuinka valtameri ei pysähdykään vaan ympäröi kaikki nämä paikat.

Eilen Hän näytti minulle sen KAHDESTI. Hän sanoi “JOLLEIVAT HE TEE PARANNUSTA, NIIN KERRO HEILLE, ETTÄ VALTAMERI EI PYSÄHDYKÄÄN.”

Tämä on sama mies, joka meni varoittamaan Haitia, Chilea ja Yushu Kiinaa, sekä Katrina-myrskystä kuukausi ja 9 päivää ennenkuin se tapahtui. Silloin kaikki nauroivat sanoivat “etkö tiedä, kuinka monet satelliitit valvovat Yhdysvaltoja, ei se tule toteutumaan”. Mutta kun se päivä tuli niin profetian joka sana toteutui. Kuulkaa, miksette nuhtele synnistä seurakunnissa.”

PROFETIA 3.8.10
Tulee aika, jolloin Herra avaa taivaan tämän maan ylle ja Pyhä Henki tulee ilmestymään monien tekojen kautta, parantaen ja vapauttaen ihmisiä paikkaan katsomatta. Mutta kuulkaa rakkaat ihmiset. On tulossa maanjäristys tähän maahan. Herra puhui minulle KAUHISTUTTAVASTA MAANJÄRISTYKSESTÄ, HISTORIALLINEN MAANJÄRISTYS TULEE AUSTRALIAAN..

Ja olin siellä itsekin, en tiedä kuinka mutta tietänette kuinka Herra puhuu profeetoilleen. Hän laittoi minut keskelle maanjäristystä tänään, jossa juoksin henkeni edestä ja rakennukset romahtivat päälleni, joten tiedän miltä ihmisistä tuntuu tuona päivänä. Sitten luoteis-Australian länsisarvessa Hän työnsi valtamerta, maanjäristys työnsi valtamerta eteenpäin.. Näin valtavan aallon nousevan suunnattomalla nopeudella, kun maanjäristys työnsi tätä vesivuorta eteenpäin

Ja Herra sanoi “TÄMÄN MAAN TÄYTYY TEHDÄ PARANNUS”. Seksuaalisyntien aika rannoilla on ohi, koska Herra on lähettänyt minut tänne nyt. Poistakaa väärät profetiat seurakunnista. Erityisesti väärät profetiat täytyy poistaa, koska ne hämmentävät seurakuntaa tänä päivänä. Minä voin puhua vain Herran puolesta ja Herra on oikeudenmukainen. Jälleen tulee historiallinen maanjäristys niinkuin sanoin. Näen rakennusten romahtavan eivätkä ihmiset pääse pakoon ja näen paljon kuolleita. Eilen Hän näytti sen minulle jälleen ja tänään Hän puhui minulle siitä. Vain muutama tunti ennenkuin saavuin Hän vaivutti minut uneen ja unessa näytti sen minulle jälleen. SITTEN MAANJÄRISTYS SAI AIKAAN VALTAVAN VEDENPAINEEN, VESIVUOREN, MONTA KERROSTA KORKEAN JA SE TYÖNTYI ETEENPÄIN, TSUNAMI ON TULOSSA, TEHKÄÄ PARANNUS.

ÄLKÄÄ SUHTAUTUKO TÄHÄN HUOLETTOMASTI NIINKUIN HAITIN KANSA TEKI. Älkää tehkö niin. Älkää profetoiko tämän asian päälle tai Herra lyö teitä. Herra on puhunut ja piste. Valmistukaamme Kuninkaan tuloon. Hän on parantanut ihmisiä täällä, Hän on rakastanut ihmisiä täällä. Hän on hyvä Jumala, Hän haluaa rakastaa kansaa, Hän haluaa parantaa maan. Mutta kääntykäämme vanhurskauteen, koska nyt on hetki, kun Kristus tullaan kruunaamaan tässä maassa. Jopa maan johtajien parissa mutta alkakoon seurakunta tehdä parannusta.

Olen nähnyt kauhistuttavan maanjäristyksen tulevan tähän maahan, MERKITTÄVÄN HISTORIALLISEN, älkää käsitelkää asiaa huolettomasti, minä varoitan teitä rakkaat ihmiset, Herra on puhunut minulle, älkää ottakaa asiaa kevyesti.

Haitin kansa otti sen kevyesti Kiinan kanssa otti sen kevyesti. Kenia otti sen kevyesti. Yushu Kiina otti sen kevyesti. New Orleans otti sen kevyesti ennen Katrinan tuloa. Kuukausi ja 9 päivää ennen tapahtunutta lähetimme sanomia tulevasta ja he vastasivat, etteivät usko koska on monia satelliitteja, jotka valvovat tätä kansakuntaa, mutta niin vain se toteutui.

Joten älkää ottako tätä sanomaa kevyesti, OLET NÄHNYT PALJON KUOLEMAA JA IHMISIÄ HAUTAUTUNEINA. Nämä paikat näin ennenkuin portaikko osui minuun ja hautauduin sen alle enkä päässyt pois vaan minun piti kaivautua ulos. Puhun niinkuin minulle näytettiin ja kun nämä asiat toteutuvat, silloin te tiedätte, että Herran suu on puhunut täällä. Silloin te tiedätte, että Herran profeetta on käynyt täällä. Älkää suhtautuko tähän kevyesti, pyydän teitä, vetoan teihin. Siunatkoon Herra teitä, että te kuulisitte Hän äänensä.
Tsunami

Kommentoi

Kymmenes riemuvuosi alkoi vuonna 1967

Julkaistu 8 02 2011 - 23:43 by

Pakanain ajat päättyvät 2017 kommentissa oli niin mielenkiintoinen että laitoin sen tähän:

“Vuonna 1217 juutalainen Rabbi Judah Ben Samuel profetoi että Turkin ottomaanit tulisivat hallitsemaan Jerusalemin Pyhää kaupunkia kahdeksan riemuvuoden ajan. Riemuvuosi on 50 vuoden jakso (3 Moos 25:8-13). Kahdeksan riemuvuotta on siis 400 vuotta. Ja kuinka kävikään, 300 vuotta myöhemmin, vuonna 1517 Turkin ottomaanit valtasivat Jerusalemin kaupungin ja hallitsivat sitä seuraavat 400 vuotta. Liittoutuneet joukot ajoivat heidät lopulta
vuonna 1917 ulos kaupungista ja Pyhältä maalta. Rabbi Judah Ben Samuelin profetia 400 vuodesta toteutui täsmälleen ja vuodelleen.
Sama Rabbi oli myös profetoinut että yhdeksännen riemuvuoden aikana Jerusalem olisi “ei kenenkään maata.” Tämä toteutui täsmälleen vuosina 1917-1967 johtuen siitä tosiasiasta että Kansainliitto asetti Pyhän maan Brittiläisen Mandaatin alaiseksi, eikä se “kuulunut” millekään valtiolle. Vielä Israelin Itsenäisyyssodan jälkeen vuosina 1948-1949 Jerusalem oli edelleen jaettu maakaistalla, mikä meni suoraan kaupungin sydämen läpi Jordanin hallitessa kaupungin itäosaa ja Israelin läntistä. Tuon maakaistan katsottiin olevan ja sitä kutsuttiin nimellä “ei kenenkään maa” sekä israelilaisten että jordanilaisten taholta. Jokainen tuolle kaistalle astuva ammuttiin…Vasta kuuden päivän sodassa vuonna 1967 Israelin armeija valloitti Pyhän maan, koko Länsirannan ja koko Jerusalemin kaupunki siirtyi takaisin Israelin omistukseen. Täten jälleen kerran tämän Rabbin 750 vuotta aikaisemmin antama profetia toteutui kirjaimelleen [yhdeksännen riemuvuoden aikana (1917-1967) Jerusalem “ei ollut kenenkään maata.”
Eikä siinä vielä kaikki. Sama Rabbi profetoi myös että kymmenennen riemuvuoden aikana Jerusalem olisi juutalaisten hallinnassa ja Messiaaniset “lopunajat” alkaisivat. Kymmenes riemuvuosi alkoi vuonna 1967 ja päättyy vuonna 2017.”

Kommentoi [1]

Päivän Sana

parantakaa sairaat siellä ja sanokaa heille: "Jumalan valtakunta on tullut teitä lähelle".

Kategoriat

Ulkoiset linkit

RSS Feeds

Etsi tästä sivustosta